Preskočiť na obsah

Mango Molas

Mango Molas prichádza s druhým albumom. Po troch rokoch od Aurelom oceneného debutu Pena vydáva skupina svoj album s názvom Ultima Rumba. Album obsahuje desať úplne nových skladieb, ktoré vznikli v autorskej spolupráci gitaristu a speváka Martina ‚Lopeza‘ Vlašiča (zároveň výhradného textára kapely) a klaviristu Rolanda Kánika. Od debutu prešlo Mango Molas viacerými personálnymi zmenami, čím sa menil aj zvuk skupiny – k perkusiám pribudli bicie, sformovala sa trojčlenná dychová sekcia.

Hudba na albume Ultima Rumba je fúziou afrokubánskej (guajira, salsa, rumba, bolero), či brazílskej (batucada, bossanova) hudobnej tradície a súčasných groovov (s občasným využitím elektroniky a loopov). Okrem slovenčiny zaznie na albume aj španielčina a portugalčina. Na nahrávaní sa podielali aj viacerí hostia. V skladbe Mas Como Cansado spieva čoraz popupárnejšia Tina, pieseň Aeroporto Batucada vznikla v spolupráci s Yvonne Sanchez, vynikajúcou speváčkou brazílskej hudby, pilotný singel Quinto Elemento ozdobila svojim vokálom španielska speváčka a raperka Carmen Morejon z kapely United Flavour. Okrem toho sa na albume predstavuje aj množstvo výborných hosťujúcich inštrumentalistov (huslista Stano Palúch, hráč na tradičnú kubánsku gitaru tres, sláčiková sekcia, ai.).Skupina Mango Molas vznikla v roku 1998 ako zoskupenie štyroch perkusionistov hrajúcich rytmy západnej Afriky. Postupným pribúdaním harmonických nástrojov sa menil zvuk skupiny. V súčasnosti tvorí Mango Molas osem hudobníkov a ich hudba je inšpirovaná najmä afrokubánskou a brazílskou hudbou. Počas doterajšej existencie odohrala skupina množstvo koncertov na všetkých významných festivaloch na Slovensku i v Čechách, predstavili sa po dva krát aj v Paríži, Berlíne či Gyori, rovnako dva krát hrali aj ako predkapela na bratislavských koncertoch legendárneho združenia Buena Vista Social Club. V roku 2004 výchadza debutový album Pena, za ktorý Mango Molas dostalo ocenenie Aurel v kategórii Objav roka a nomináciu ako Skupina roka. Skupina sa podielala aj na nahrávaní piatimi Aurelmi ocenenom albume Petra Lipu – Lipa spieva Lasicu, či na úspešnom debutovom albume rapovej formácie AMO. Album Ultima Rumba vychádza 31. mája 2007 v nezávislom vydavateľstve Gregor Agency – G. A. Records. V ten istý deň ho aj skupina pokrstí koncertom v bratislavskom klube Charlies. Momentálne kapela naberá novú energiu a nahráva v štúdiu tretí album Poetica Slowaca, kde spája slovenský folklór, brasil a pesničkový štýl lat. Ameriky Nueva trova, čiže viac pesničkovejšiu tvorbu, ktorá nahradí ťažké a prekomponované aranžmány. Mal by sa niesť v pokojnej a oddychovej nálade, čo po rokoch kapela potrebovala. Na piesňach momentálne pracuje spevák a skladateľ Martin Vlašič, niektoré ľudové texty budú transformované do španielčiny alebo portugalčiny. Kapela má v pláne rok 2011 stráviť prípravou tretieho albumu a novým koncertným programom, ktorý bude viac komornejší… „Všetko podstatné sa už stalo, treba nachádzať vnútorný pokoj a rovnováhu, čistý vzťah k hudbe a čerpanie energie z okolia… prestali sme ho v určitej fáze vnímať.“

Profil

Skupina Mango Molas vznikla v roku 1998 ako zoskupenie štyroch perkusionistov hľadajúcich inšpiráciu najmä v rytmoch západnej Afriky. Postupným spoznávaním nových hudobných foriem, štýlov sa menil aj zvuk Mango Molas – pribúdali členovia, prehlbovala sa harmonická zložka hudby. V súčasnosti možno produkciu skupiny definova? ako hudbu vychádzajúcu z afro-kubánskej tradície obohatenú vplyvy západnej Afriky, arábie, či slovenskej ľudovej melodiky.

Počas šiestich rokov svojej existencie sa skupina Mango Molas etablovala ako vyzretá a rešpektovaná formácia. Svoju hudbu prezentovala na významných domácich kultúrnych podujatiach (festivaly Pohoda, Nočné Vlny, Hodokvas, Svätojurský rámus, Barbakan ai.), v susednom česku (klub Roxy, festivaly Trutnov Open Air, Beseda Tasov ai.) i v zahraničí (Rakúsko, Nemecko, Poľsko). Okrem toho Mango Molas vystúpili na množstve vernisáží, firemných večierkov a v mnohých rozhlasových a televíznych programov (čT – Noc s Andilem, Ladí Neladí; STV – Metro; TV Markíza – Kool Klub, Teleráno; Rock FM Radio – Folkfórum, koncert pre EBU; ai.) V roku júni 2004 vydala skupina svoj debutový album Pena v malom vydavateľstve Gregor Agency. Singel „Plaváreo“ sa dostal do najvyšších rozhlasových rotácií, videoklip „Ako trafi? mravca do bedrového stavca“ bol nasadený do viacerých televíznych hitparád. V tom istom roku sa skupina stretla na jednom pódiu s ich veľkým inšpirátorom Ibrahimom Ferrerom a skupinou Buena Vista Social Club – Mango Molas mali tú čes? vystúpi? ako predkapela na bratislavskom koncerte tejto legendy kubánskej hudby.

Koncertný repertoár Mango Molas pozostáva z vlastnej tvorby (vydanej na debutovom albume, ako aj materiál pripravovaný na ialšiu platou) i prevzatých vecí a štandardov afro-kubánskej hudby (Tito Puente, Buena Vista Social Club ai.).

www.mangomolas.sk