Preskočiť na obsah

Shellwoy

Shellwoy existuje od roku 1992, v ktorom ho založili bratia Michal a Tibor Rostas. Neskôr sa pridal basgitarista Peter Ďuračka a chvíľu na to gitarista Karol Mikloš.

Po prvej, oficiálne vydanej nahrávke „Lalemi“ z roku 1993 sa Shellwoy na Slovensku predstavil so svojim prvým koncertným programom. Aj vďaka úsiliu hudobného redaktora a DJ Roba Gregora bol Shellwoy počuť v alternatívnych rebríčkoch niektorých slovenských rádií. Po povzbudivých recenziách (predovšetkým v českých hudobných časopisoch) vydáva na MC šesť piesňové EP „David“ ( G.A.1994).

Mnohí publicisti vtedy Shellwoy zaradili medzi protagonistov gotickej scény na Slovensku, zrejme kvôli temným náladám, odrážajúcim sa v hudbe aj textoch. Shellwoy sa však nikdy necítil gotickou skupinou. Tak či tak z „Davida“ vtedy nezostal ani kus. V tomto čase sa cesty skupiny rozdelili a tak Karol Mikloš, ktorý bol dovtedy gitaristom Shellwoy, nastúpil na sólovú dráhu. V roku 1995 vychádza na kompilácií slovenských skupín skladba „Lunette“, ktorá sa aj s videoklipom dostala do rebríčkov hitparád slovenských televízií.

V roku 1996 sa počas nahrávania skladby „Here“ v relácií Ebony pre televíziu VTV, kapela zoznámila so skvelým hudobným režisérom Ivanom Minárikom. Už vtedy bolo jasné, že album bude točiť s ním. V éteri sa objavili aj klipy ku skladbám „Cyberdelia“ a „Club Atlantis“. Posledný menovaný je v roku 1997 vzhľadom na drogovú tematiku a náznaky samovraždy z vysielania stiahnutý.

Od januára 2001 pracuje Shellwoy spolu s desiatkou hosťujúcich muzikantov na svojom debutovom albume ESSENCE. Po 18 mesiacoch album uzrel svetlo sveta. Vydalo ho vydavateľstvo Millenium Records a vystrojilo mu krst, na aký sa nezabúda.

Vo vtedajšom totálne nabitom Metro klube na Suchom mýte sa okrem kompletného živého odohrania albumu premietali staršie videoklipy, ale aj zbrusu nový Today is Life. Krst, ktorý moderoval Pavel Anděl z České televize bol prvou, skutočnou satisfakciou pre kapelu. Videoklip bodoval vo všetkých slovenských tv hitparádach a istý čas si našiel svoje miesto aj v programe Noci s Andělem na ČT.

V marci 2003 je Shellwoy po 10 rokoch existencie paradoxne nominovaný na objav roka IFPI Akadémie slovenskej populárnej hudby. Odnášajú si rovnako prémiu Slovenského hudobného fondu za prínos slovenskej hudbe. Nasleduje československé turné s kapelami z rovnakého vydavateľstva – Blue Sundown a Karolom Miklošom. Vydavateľstvo tým bohužiaľ svoje aktivity pre svoje kapely zavŕšilo a necháva ich napospas neistému osudu.

Po skončení turné prestala kapela prakticky existovať až do októbra 2005. Počas tejto hybernácie ju opustili gitarista Robert Ruman a basgitarista Peter Ďuračka. Obaja odcestovali za prácou do Anglicka (aké typické – aké slovenské, žiaľbohu ).

Na jeseň 2005 sa však kolesá roztáčajú znova. Tento krát s novým basgitaristom Ivanom Galanským, ktorý dotiahol aj gitaristu Marca Oravského, s ktorým spolu hrávali v kapele Divná zostava. Nasledovalo pár spoločných koncertov, kde sa hrali skladby z albumu Essence, ale aj prvé tri lastovičky z novej tvorby.

Od začiatku roku 2006 sa rozbehli všetky prípravné práce na druhom albume. V lete tohto roku sa kapela stretáva na prvom spoločnom nahrávacom session na Rostasovom víkendovom dome v horách nad Lazmi pod Makytou.

Mimoriadne dôležitou súčasťou tímu sa stáva prítomnosť Karola Mikloša (história je špirála), ktorý na seba berie zodpovednosť zvukového inžinieringu, ale aj spoluproducentstvo novej dosky. Po takmer ročnej prípravnej a nahrávacej fáze dnes album s 15 trackmi čaká finálna mixáž a mastering.

SHELLWOY: THE LOVE
Túto Lásku môžete milovať.

Slovenská dark popová kapela Shellwoy prichádza v týchto dňoch so svojim druhým radovým albumom, ktorému dala meno THE LOVE. Oproti prvej doske ESSENCE z roku 2002, za ktorú si vyslúžili aj nomináciu IFPI na Objav roka, je THE LOVE výrazovo ešte viac farbistejšia. 13 skladieb albumu, ktorý otvára hypnotická Lonely Days, kde sa spevák a textár kapely Tibor Rostas spovedá z hriechov povrchnosti pôžitkárskej civilizácie, uzatvára prekrásna The Love, ktorá v sebe nesie prvky multikultúrneho soundu. Celý album je sugestívnym vyznaním, ktoré miestami nesie tanečnú podobu hollywoodskeho hedonizmu (Golden ©age, Levitation), naliehavosti trýzne spôsobenej závislosťami (Stay, No Tree Can Grow To The Sky, Tired Of Life) alebo tranzovú basovú linku a groovy, na ktorých sú postavené skladby ako Absinth, Could You Save My Heart alebo Endorphine.

Album vznikal v období dvoch rokov a v prevažnej miere bol nahrávaný v prostredí absolútnej samoty lesov. Za jeho podmanivým zvukom stoja aj ľudia ako Karol Mikloš a Marek Surin. Na albume nájdete aj videoklip k prvému singlu Golden ©age, ktorý si začína raziť svoju vlastnú cestu v našom aj zahraničnom éteri. Shellwoy nikdy nebol a asi nebude skupinou, ktorá by na slovenskom teritóriu spôsobovala masovú hystériu, na druhej strane je to však jeden z možných dôvodov, prečo sa oplatí tomuto albumu venovať pozornosť. The Love uzrel svetlo sveta v bratislavskom kultovom klube SUBCLUB 12.12.2007 pod krídlami agentúry a vydavateľstva Gregor Agency – G.A. Records.

www.shellwoy.sk